Протитуберкульозній службі Херсонської області – 95

        Початком планомірної  боротьбаи з туберкульозом  в м.Херсоні вважається лютий 1923 року, коли Херсонським товариством Червоного Хреста був відкритий перший протитуберкульозний диспансер. Головним і єдиним лікарем Херсонського тубдиспансеру була Мамаєнко Софія Олександрівна.  Саме вона організовує прийом хворих на туберкульоз,  відвідує їх вдома.  У 50-х роках їй присвоєне звання Заслуженого лікаря. У 1926 році при диспансері організоване дитяче відділення. Відкривається тубдиспансер в м. Каховці, а в Н.Маячці і Березнеговатому відкриті тубкабінети. З 1926 року тубдиспансер розпочинає виконувати функції окружного диспансеру. У 1930 році при 1-й народній лікарні (нині обласна клінічна лікарня) відкривається перше туберкульозне відділення на 20 ліжок, а потім  розширяється до 80 ліжок. В цьому ж році відкривається нічний тубсанаторій обласного відділу охорони здоров’я і шкільний тубсанаторій на 50 ліжок.  У 1933 році хірург Вороной Ю.Ю. проводить першу операцію з приводу туберкульозу легень (екстраплевральна торакопластика). З 1938 року хірург Юрженко П.І. проводить планові операції з приводу туберкульозу (торакопластику). У цьому ж році відкривається відділення кістково – суглобового туберкульозу.
          В післявоєнні роки тубдиспансер поновлює свою роботу. За період свого існування диспансер змінював свою адресу чотири рази: вул. Радянська 3,  вул. Горького 32, пр. Ушакова 54, Миколаївське шоссе 82.
     П’ятдесяті роки ХХ століття характеризуються різким збільшенням протитуберкульозних закладів – у 1957 році їх нараховується 61, у тому числі 8 тубдиспансерів. У всіх районах були відкриті туберкульозні відділення. Ці диспансери були малоспроможними, знаходилися  в пристосованих приміщеннях, не відповідали санітарним нормам, проте на тому етапі вони відіграли велику роль у справі ізоляції хворих, припинення контакту, зменшення резервуару інфекції. З 1957 року посилюється протитуберкульозна робота: відкривається стаціонар на 20 ліжок при облтубдиспансері, організуються райтубдиспансери у Генічеську, Каховці. В 1963-64 р.р. відкрито Херсонський міський протитуберкульозний диспансер. В 1963 р. побудовано Новотроїцький диспансер спна 50 ліжок. З 1966 року розпочато будівництво нової тублікарні на 400 ліжок. В 1972-1993 рр. було розгорнуто обласний тубдиспансер на 620 ліжок, в якому було об’єднано ліжка стаціонару облтубдиспансеру, 4 відділень м. Херсона, 6 стаціонарів області. За 30 років з 1965 до 1995 років  захворюваність на туберкульоз в Херсонській області зменшилася у 3 рази.  На сьогодні в обласному протитуберкульозному диспансері функціонує 6 відділень які спеціалізуються на діагностиці і лікуванні хворих позалегеневим туберкульозом різної локалізації, хворих на хронічні захворювання легеневим тубер­кульозом та його ускладненнями, хворих з рецидивами туберкульозу легень, вперше діагнастовані хворі з розповсюдженими змінами, лікування хворих з малими формами та обстеженими формами туберкульозу органів дихання, лікування на туберкульоз співробітників та підлітків. В торакальному відділенні виконуються відеоторакоскопічні операції при туберкульозі, як з діагностичною, так і лікувальною метою. За останні роки в області скорочено 220 ліжок для хворих на туберкульоз, адже переглядається питання щодо амбулаторного лікування хворих без бактеріовиділення. За час роботи обласної програми протидії захворюванню на туберкульоз на 2012-2016 роки показник захворюваності знизився на 30% (з 107,9 до 75,3 випадків на 100 тис. населення), а показник смертності – на 31%. З  67%  до 80% збільшилась ефективність лікування хворих на чутливий туберкульоз, з 35%  до  65% – на мультирезистентний.
В бібліотеці зібрано чимало матеріалів про лікарів, завдяки яким було виліковано багато хворих на туберкульоз, проводились комплексні заходи по ліквідації туберкульозу в нашому регіоні. 

0 коментарів “Протитуберкульозній службі Херсонської області – 95”